Amalgamant – srebrne plomby, czy jest się czego obawiać?
Plomby amalgamantowe były stosowane do wypełnienia ubytków we wszystkich zębach przez lata, głównie z powodu, że materiał ten był bardzo odporny na ścieranie i żucie pokarmów, a stomatologowie nie dysponowali materiałem kompozytowym na tyle odpornym, żeby zastąpił nasze zęby. Od kilku lat stosuje się nawet w leczeniu na NFZ w przypadku przednich zębów plomby kompozytowe. Jednak w przypadku tylnych zębów – bez większego zastanowienia stosuje się popularną mieszankę metali.
Nie jest to artykuł na stronie poradni stomatologicznej, więc po co w ogóle poruszamy ten temat.
Czym jest popularna srebrna plomba?
W składzie tego wypełniacza znajdują się m.in. bardzo toksyczna rtęć, srebro oraz cyna. Materiał ten bardzo dobrze przewodzi ciepło, stąd nadwrażliwość na zmiany temperatur.
Jednak najbardziej szkodliwe jest obciążenie organizmu metalami ciężkimi, głównie rtęcią.
Część przyczyn Państwa dolegliwości pochodzi właśnie z tych niepozornych plomb. Objawy takie jak:
przewlekłe infekcje,
brak smaku,
ciągłe zmęczenie,
nadmierna pobudliwość,
są typowymi symptomami zatrucia organizmu tą substancją.
Przy pierwszym testowaniu organizmu sprawdzą Państwo obciążenie organizmu takimi substancjami. Terapia może zmniejszyć bądź całkowicie usunąć takie substancje z organizmu, jednak jeśli problemy powracają warto zastanowić się nad wizytą u dentysty i wymianie swoich plomb na kompozytowe, które są w kolorze zęba ale przede wszystkim nie będą nas obciążać.
Dla małego pocieszenia Unia europejska rekomenduje Funduszom Zdrowia krajów członkowskich stosowanie plomb kompozytowych we wszystkich zębach od 2030 roku, do tego czasu nasze zdrowie w tym aspekcie jest tylko w naszych rękach.
Przypominam, że można umówić się również na przetestowanie organizmu pod kątem grupy metali ciężkich. Zapraszamy do kontaktu